سینما شهر

14 اقدام مهم برای احیا و شکوفایی سینمای استان ها طراحی و آغاز شده است

اخبار سینما ،
1402/06/31
14 اقدام مهم برای احیا و شکوفایی سینمای استان ها طراحی و آغاز شده است

رئیس سازمان سینمایی کشور برای بازگشایی و آغاز فعالیت رسمی دو سینما در شهرستان های تربت حیدریه و کاشمر از توابع استان خراسان رضوی به این استان سفر کرد. 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی؛ همزمان با این سفر «سینما ایران» شهرستان کاشمر وارد چرخه فعالیت رسمی شد و به نمودار سمفا اضافه شد و سینمای تربت‌حیدریه نیز، بزودی افتتاح می شود.

بر پایه این‌گزارش، رئیس سازمان سینمایی پس از بازدید از سالن «سینما ایران »کاشمر در جمع مدیران، هنرمندان ‌و اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان که حجت الاسلام جواد نیک بین نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، حجت الله شریعتمداری فرماندار شهرستان و جمعی از مدیران و مقامات محلی نیز حضور داشتند، از طراحی ۱۴ اقدام اساسی سازمان سینمایی در دولت سیزدهم برای احیا و رونق سینمای استانی ‌خبر داد.

وی گفت: سینمای ایران باید در برگیرنده رنگین کمان فرهنگی و آئینی و قومی ایران بزرگ با همه تنوع و کثرت فرهنگ در جای جای این سرزمین باشد.

وی ادامه داد: سینمای ایران اگر چه فرازهای چشمگیری در چهار دهه انقلاب اسلامی داشته است ولی در زمینه آئینگی همه ظرفیت های فرهنگی موفق نبوده و به نظر می رسد سیاست گذاری اشتباه در گذشته باعث بی توجهی یا توجه کمتری به سینمای استان ها شده است. 

رئیس سازمان سینمایی تاکید‌ کرد: سینما باید همه فرهنگ ها، مظاهر تمدنی، میراث آئینی و سرمایه های زبانی، قومی و بومی را مورد توجه قرار دهد.

به گفته وی، برغم موفقیت ها، سینمای ایران هنوز، نتوانسته قاب های روشن، زیبا و آگاهی بخش از گستردگی، تنوع و غنای فرهنگ ایرانی و اسلامی مقابل چشمان جهانیان قرار دهد.

خزاعی با بیان اینکه سازمان سینمایی در دولت مردمی با بازنگری و نگاه ویژه به سینمای استانی، ۱۴ ایده راهبردی برای «توسعه پایدار سینمای استان ها »طراحی کرده عنوان کرد: این اقدامات روز ۱۳ مهر در آئین اختتامیه جشن مهر سینمای ایران اعلام می شود و سپس، کلیه اقدامات امور استان ها در سازمان سینمایی و موسسات در راستای دستیابی به این طرح ها تعریف و عملیاتی می شوند تا در بازه زمانی دولت سیزدهم شاهد نتایج و دستاوردهای آن باشیم. 

وی اضافه کرد: اجرا و تحقق این طرح ها به طور قطع، بسیاری از مشکلات سینمای استان ها و شهرستان ها را در زمینه زیرساخت، تولید، تسهیلات آموزشی، رونق رویدادها و پاتوق های سینمایی و نیز، رشد جایگاه اجتماعی و عمومی سینما، کاهش خواهد داد و از برآیند آن ها شاهد شکل گیری جهش های بسیار خوبی در استان ها خواهیم بود. 

رئیس سازمان سینمایی با تاکید بر اینکه پاسخگویی به‌ همه‌ مطالبات‌ انباشته شده از گذشته در حوزه سینمای استان ها به همت و سرمایه گذاری قابل توجهی نیاز دارد تصریح مرد: حل همه مشکلات سینما و سینماگران شهرستان ها کمک و حمایت جدی تر دستگاه های مختلف از جمله: مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه را می طلبد.

به گفته وی، سینمای استان ها به بودجه ‌‌و منابع جداگانه نیاز دارد و ضروری است با حمایت مراکز تصمیم گیرنده برای توسعه و رشد سینمای استان‌ها بودجه‌ مستقلی پیش‌بینی شود.

خزاعی با تشریح پاره ای از اقدامات انجام شده در زمینه افزایش سالن های سینمایی و حمایت های جدی از تولیدات و آموزش در استان ها و شهرستان ها عنوان کرد: 

با نگاه جدی حمایتی سازمان سینمایی بیش از ۲۰۰ سالن به گنجایش سالن های سینما طی این مدت اضافه شده و شاهد جنب و جوش و تحرک عینی در عرصه تولید فیلم در استان ها هستیم به طوری که سه و چهار فیلم از فیلم های جشنواره فجر ۴۱ متعلق به سینمای استانی بوده است.

وی ادامه داد: باید یاداوری کنم اگر برخی مشکلات اجتماعی و ناآرامی ها نمی بود مسیر حرکت ما در حمایت و کمک به همه طیف های سینمایی بویژه سینمای استان ها و هنرمندان و سینماگران شهرستانی به‌ مراتب چندین برابر می شد.

به گفته وی، برخی روش ها در گذشته باعث بی توجهی به هنرمندان شهرستانی شده تا جایی که آن ها را وادار به مهاجرت به پایتخت کرده است.

این مدیر سینمایی با اشاره به نگاه جدی دولت به‌ موضوع عدالت محوری ، انجام بیش از ۲۰ سفر استانی از سال ۱۴۰۱ و حضور میدانی در شهرستان ها و‌ مناطق کم برخوردار و اختصاص اعتبارات مشخص به حوزه استان ها را از جمله اقدامات سازمان سینمایی برای تقویت‌ و توسعه‌ این بخش قلمداد کرد و اظهار داشت: انجام مطالعات میدانی و احصای نیازها و مشکلات در فاز اول صورت گرفت و در همین مرحله طی ۲۰ ماه بالغ بر ۲۰۰ سالن احداث و اضافه شد. 

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: رسیدن به قله های شکوفایی سینمای استانی با منابع محدود سازمان سینمایی به تنهایی امکان‌پذیر نیست گفت: این سازمان به دلیل حوزه های متعدد‌ فعالیت از جمله تولیدات حرفه ای، تعاملات بین المللی، مشکلات صنوف، و رویدادهای مهم و غیره به تنهایی قادر به رفع همه معضلات سینمای استانی نخواهد بود.

وی یاداور شد: خوشبختانه، در شورای عالی سینما با اهتمام و حسن نظر ویژه اقای دکتر مخبر معاون اول رییس جمهور و نیز حمایت های بیدریغ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همراهی بسیار خوبی که برخی از نمایندگان محترم مجلس دارند افق نگاه حمایتی به این حوزه کاملا جدی تر شده است و برغم‌ مشکلات اقتصادی عمومی باز هم تسهیلات خوبی به این زمینه اختصاص داده شده است.

رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه سینمای ایران اگرچه در مقیاس ملی توفیقاتی داشته ولی هنوز در ابعاد بین المللی فارغ از حضورهای جشنواره ای، موفق نبوده است خاطر نشان کرد: سینما و فیلم های ما باید سهم و جایگاه تاثیرگذارتری در شکل گیری تمدن و گفتگوی جدید جهانی داشته باشند و برای دستیابی به جایگاه جهانی و اعتبار و مرجعیت بین المللی باید از همه ظرفیت های فرهنگی و میراث آئینی کشورمان بهره بگیریم.

محمد خزاعی در پایان گفت: اقدامات راهبردی در زمینه های مختلف طراحی و ترسیم شده که همزمان با اختتامیه جشن مهر سینما در تهران اعلام می شود.

در این نشست صمیمانه تعدادی از هنرمندان، سینماگران و خبرنگاران به نمایندگی از سایرین مطالبات و مشکلات سینمایی شهرستان را مطرح کردند.

گفتنی است در این سفر قادر آشنا معاون سازمان سینمایی، یزدان عشیری مشاور رئیس سازمان ‌مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمدرضا سوقندی مدیرکل استان ها و مجلس سازمان سینمایی و حسین زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی محمد خزاعی را همراهی می کردند.