سینما شهر

مهر سینمایی‌ دیگر در هرمزگان

اخبار سینما ،
1402/06/31
مهر سینمایی‌ دیگر در هرمزگان

دومین جشن مهر سینمای ایران در هرمزگان برگزار و از برگزیدگان این استان تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی دومین جشن مهر سینمای ایران، این مراسم با حضور اسماعیل جهانگیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، مدیران و سینماگران استان هرمزگان امشب ( ۳۰ شهریورماه) برگزار شد.

در این مراسم اسماعیل جهانگیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت جشن مهر سینمای ایران را قرائت کرد: «سینمای ملی ایران اسلامی، متولد معنویت و مولود معرفت و زاده‌ فضیلت‌هاست. چنین سینمایی به کشف حقیقت‌ و تسکین انسان نظر دارد و آگاهانه به رابطه‌مندی مردم، هویت، مذهب، تحکیم باورها، تثبیت آداب و آیین‌ها ‌می‌اندیشد.

سینمای امروز، با بیان هنرمندانه‌ بایدها و نبایدها، می‌کوشد انسان روزگار خود را رویین‌تن سازد و با تعریف دینی و ترسیم جامعه‌ الهی، نقشی علاج‌بخش و عاقبت‌اندیش ایفا کند.

طراحی و تدوین چنین چشم‌اندازی را از مهم‌ترین تکالیف و خجسته‌ترین مقاصد ماموریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین کرده و با علم به دشواری‌ها و ناهمواری‌ها و با اتکا به تاکید دولت محترم مبنی بر توسعه‌ عدالت فرهنگی و معماری مطلوب مدیریت هنری، تمرکز بر تمدن ایرانی‌اسلامی را مسیر مستقیم خویش ترسیم کرده‌ایم. از جمله رویدادهایی که منحصرا برساخته‌ تکثراندیشی و عدل‌محوری دولت سیزدهم است؛ «رویداد مهر سینمای ایران» است که صحنه‌ ظهور نسل نو و بستر بهره‌مندی از سرمایه‌های سینمایی استان‌هاست. میدان مبارکی که جهادگران سینمای امروز را به تولید و توسعه‌ی هنر فراخوانده است و می‌کوشد با حفظ حرمت و پاسداشت پایگاه سینما، نشاط فردی و آگاهی اجتماعی را در اضلاع جغرافیای ایران اسلامی تعمیم بخشد.

اولویت‌بخشی به این رویداد نوپدید و آتیه‌مند را از ماموریت‌های سازمان سینمایی می‌دانم و امید آن دارم که فرزندان فرهیخته‌ فرهنگ و هنر این سرزمین، با اعجاز خویش، سفیران برومند سینما باشند.

فروتنانه به همه‌ اصحاب این دوره‌ مهر سینمای ایران که با مهر و مهارت و مدیریت خویش، موید منزلت و مرتبت سینما در منظر جامعه‌ اسلامی بودند قدردانی می‌کنم.»

در ادامه این مراسم از فعالان سینمایی‌ در حوزه‌های مختلف تجلیل شد و از کارگردانی اصغر بشارتی در بخش داستانی و محمود شهبازی در بخش مستند، فیلمنامه نویسی: محمود شاکری، تدوین: آرشدهقانی، فیلمبرداری: غفور شهبازی،صدابرداری: مهراب بهرامی، صداگذاری: محمدحسین مهرجو، گریم: مهرآیین حاج حسینی، بازگری: جعفر قاسمی و علیرضا زارعی، آموزشگاه برتر سینمایی: سعید دادی زاده (لور) و اصغر گردابی (آنامیس)، مدرس برتر سینمایی: غلامعباس سبزیکار، پژوهشگر برتر سینمایی: علیرضا محسنی، سینمادار برتر: احمد اسفندنیا، هنرمند پیشکسوت: عماد عمادی، هنرمند ایثارگر: غلام احمدی پناه و محسن زاهدی، مرکز خدمات فنی: هادی مذنبی و مهدی خواجه ای، کانون فیلم و عکس: فاطمه سربخش (بندرخمیر)، جابر واجدزاده (جاسک)، حجت الله جعفرپور (حاجی آباد)، حمیدرضا عالی زاده (فین) و جعفری (رویدر), فعال حوزه فیلمسازی: احمد بازماندگان قشمی،مدرسین کانون ها: خوبیار سالاری، مصیب داوری، محسن بختیار و مهرداد امیرزاده، فعالان حوزه فیلمسازی استان هرمزگان و خانواده شهید دوماری تقدیر شد.

گفتنی است دومین جشن مهر سینمای ایران، از ۲۶ شهریورماه آغاز و تا ۱۰ مهرماه در استان‌ها ادامه خواهد داشت و ۱۳ مهرماه، تهران میزبان برگزاری این رویداد فرهنگی است.