سینما شهر
شناسا

شناسا

هم اکنون بیش از 600 پرده سینما در ایران وجود دارد.

به دلیل پراکندگی جغرافیایی و عدم به روزرسانی سینماها هم اکنون پروسه ارسال فیلم به سینما و اکران آن به روش کاملا سنتی اجرا می‌شود. از این رو هزینه‌های مادی و معنوی زیادی در این راه وجود دارد که در زیر به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:


هزینه هارد اکسترنال برای هر فیلم و هر سینما

هزینه ارسال هاردها

اکران با تاخیر زیاد در سینماهایی که در نقاط دور افتاده کشور وجود دارند

امکان از بین رفتن هارد قبل از رسیدن به سالن سینما و ایجاد تاخیر در آن

تعداد زیاد نیروی انسانی برای اجرای کل فرایند

امکان پخش فیلم در خارج از سینما و نسبت دادن به دلیل امن نبودن بستر موجود.

عدم امکان پخش یکپارچه فیلم‌ها در تمامی سالن‌های کشور این تأخیرها باعث ایجاد هزینه‌های مازاد برای تهیه‌کنندگان سینما می‌شود زیرا امکان تبلیغات یکپارچه نداشته و به فراخور اکران در هرشهر باید تبلیغات داشته باشند که در نهایت باعث کاهش حاشیه سود سینما می‌شود.

به دلیل به روز نبودن فیلم‌ها علاقمندی به دیدن فیلم در سینماها کاهش داشته و تماشاگران علاقمند به خرید بلیط و تماشا در پلت فرم‌های VOD را خواهند داشت که افزایش این روند به دلیل ضرر برای سینماها منجر به تعطیلی سینماها می‌شود.

بهترین راهکار ارایه یک سرویس یکپارچه و در بستر اختصاصی (اینترانت) به کل سینماهای کشور است.

برای این منظور باید از بستری استفاده کرد تا علاوه بر امنیت بالای آن، از سرعت و کیفیت مطلوب برخوردار باشد. همچنین با توجه به اینکه این پروسه متحمل هزینه برای سینماداران خواهد بود سعی بر آن شده تا کمترین هزینه متوجه سینماداران شود.

این مهم باعث حذف پروسه‌های سنتی ارسال فیلم می‌شود تا اکران یک فیلم به صورت همزمان در تمامی سینماها به صورت یکپارچه صورت گیرد.

در این راستا جلسات زیادی با پروایدرهای مختلف صورت پذیرفت.

پروایدرهایی که امکاناتی نظیر سیم کارت، بسترBTS ، دیتاسنتر و ... را تماماً در سبد محصولات خود داشته باشند هدف اصلی مذاکره قرار گرفتند.

بر این اساس جلسات و بررسی نتایج آن، مقرر شد با شرکت همراه اول که بزرگترین اپراتور و بالاترین کیفیت سرویس دهی در تمامی نقاط ایران را دارد همکاری صورت گیرد.

باتوجه به اینکه اجرای پروژه‌های B2B همراه اول توسط شرکت مبین نت که صاحب بیش از 80% سهام آن است صورت میپذیرد؛ اجرای این پروژه نیز در اختیار شرکت مبین نت قرار گرفت.

لازم به ذکر است، زیرساخت‌های پروژه نظیر سیم کارت و پهنای باند و BTS متعلق به همراه اول است. 

در ادامه به معرفی شرکت مبین نت و نحوه اجرای پروژه خواهیم پرداخت.

هدف پروژه

ارائه سرویس شبکه اختصاصی مجازی VPN به منظور استفاده کاربران درمحیط دفتر سینماشهر و در کلیه سینماها بر اساس تجهیزات درون ساختمانی و با بهره‌مندی از جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی انتقال پهنای باند VPN بر بستر ماکروویو، TD-LTE ، FD-LTE ، VSAT، فیبر نوری و بستر . DSL

دفتر سینماشهر به عنوان مرکز اصلی از طریق بستر انتقال ماکروویو به عنوان لینک اصلی و بستر واسط فیبر نوری به عنوان لینک پشتیبان، با پهنای باند مورد نظر به Back Haul مبین نت متصل شده و با پیاده‌سازی تنظیمات مورد نیاز، ارتباط سینماها با سینماشهر بر بستر شبکه اختصاصی ایجاد شده، برقرار می‌شود.

در این راهکار پیشنهادی، به عنوان لینک پشتیبان برای لینک اصلی، ارتباطات در بستر ارتباطات پر ظرفیت مبتنی بر فیبر و یا رادیو به سینماشهر تحویل ‌می‌شود.

معماری و توپولوژی ارتباطی پیشنهاد فنی

در نقاط مورد نظر، VPN BOX این شرکت فراخور سطح سیگنال به دو صورت درونی و بیرونی و بر اساس استاندارد نصب و راه‌اندازی شده و تحویل سازمان می‌شود.

در نقاطی که به دلیل ضعف سیگنال، پهنای باند مورد نظر بانک (8 یا 10 Mbpsو یا بالاتر) از طریق VPN BOX میسر نشود، جهت ارتباط با شبکه و ارائه سرویس، لینک رادیویی نصب می‌شود.

با توجه به پیش‌بینی‌هایی که در زمان طراحی و برقراری لینک‌های اصلی و پشتیبان اعم از بررسی ظرفیتهای Uplink و همچنین نوع تجهیزات صورت می‌گیرد؛ امکان افزایش پهنای باند در هر زمان، در لحظه فراهم خواهد بود.

«شبکه‌ اختصاصی مجازی» با بهره‌گیری از ویژگی‌های پهنای باند بی‌سیم و با بکارگیری روشهای امنیتی از قبیل:

تخصیص APN و همچنین سرویس دهنده AAA، امکان برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات را میان دفتر سینماشهر با دیگر سینماها در تمامی نقاط فراهم می‌کند.

موارد ذیل توسط سرویسVPN قابل ارائه است:

بستر ارتباطی با امنیت بالا به منظور انتقال داده‌ها

ایجاد یک شبکه اختصاصی امن بین دو شبکه 

امکان ارائه سرویس در لایه‌ی 2 و لایه‌ی 3 شبکه

امکان انتقال اطلاعات با IP های PRIVATE از یک LAN به سمت LAN دیگر

امکان پیاده‌سازی ارتباط بین سینماها با سینماشهر مطابق IP Plan اعلامی 

پیاده‌سازی با استفاده از حداقل تجهیزات شبکه سمت کاربر

امکان انتقال هرگونه ترافیک به شیوه‌ی Full Protocol

امکان نظارت و استخراج اطلاعات مدیریت شبکه با استفاده از سامانه‌ی مانیتورینگ

امکان ارائه سرویس با توپولوژی Full Mesh و Hub & Spoke

پشتیبانی سرویس

تیم پشتیبانی مستقر در شهر‌ها 

 شرکت مبین نت با وجود بیش از 122 مرکز پشتیبانی و بهره‌مندی از مجرب‌ترین تیم پشتیبانی در شهرها و مراکز استانها یکی از قوی‌ترین شرکتهای ارائه‌دهنده سرویس اینترنت، اینترانت، VPN و... بر بستر تکنولوژیهای مختلف است که در کمترین زمان ممکن پشتیبانی حضوری در محل استقرار تجهیزات را انجام می‌دهد.

سرویس پشتیبانی 

این سرویس بصورت 24×7 و با اختصاص سر شماره مجزا با قابلیت ضبط مکالمات و بدون ایجاد صف مشتری جهت سهولت خدمات ارایه شده‌است و فرآیند پشتیبانی پس از ثبت تیکت خرابی توسط مشتری (واحد انفورماتیک) در سامانه بر اساس SLA مندرج در قرارداد آغاز می‌شود.

دستاورد‌های پروژه:

خارج شدن از شرایط سنتی سینماها

در اختیار داشتن یک بستر امن و شبکه اختصاصی برای سینما

مدیریت سینماشهر به جهت میزان تعداد پخش فیلم 

امکان دریافت تبلیغات برای سینماداران و پخش یکپارچه و سراسری که موجب افزایش درآمد سینماداران می‌شود

حذف نیروی انسانی مازاد

امکان اکران سراسری فیلم‌ها که موجب رضایت تهیه‌کنندگان، سینماداران و مخاطبان می‌شود